dnes je 21.11.2024

Input:

Zdravotníci podepsali s vládou dohodu, lídr lékařů vyzval ke stažení výpovědí

12.12.2023, Zdroj: ČTK

Praha 8. prosince

Zástupci zdravotníků, vlády a Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) dnes podepsali dohodu, která má ukončit odmítání přesčasové práce ze strany tisíců nemocničních lékařů. Z peněz, které jdou nemocnicím příští rok z veřejného zdravotního pojištění, dává 9,8 miliardy korun na růst odměňování zaměstnanců. Viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda po podpisu lékaře vyzval, aby výpovědi z přesčasové práce stáhli. Totéž očekává i premiér Petr Fiala (ODS). Většina nemocnic by se příští týden měla vrátit k běžnému provozu, jsou ale výjimky. Někteří lékaři zatím výpovědi stáhnout nehodlají.

Výpovědi z přesčasů podle dřívějších vyjádření komory podalo přes 6100 lékařů, což v řadě nemocnic vedlo od prosince k omezení provozu zejména v plánované péči. "Vyzýváme všechny lékaře, vzhledem k tomu, že jsme podepsali dohodu, ke stažení těch výpovědí z přesčasů, pokud se vejdou v rámci přesčasové práce do legálních limitů, samozřejmě," řekl Přáda. Dokud nebude změněn zákoník práce, jak protestující lékaři žádali, jde až o 832 hodin za 52 týdnů.

Lékařský odborový klub - Svaz českých lékařů (LOK-SLČ) ve čtvrtek uvedl, že stažení výpovědi je individuálním rozhodnutím každého. Někteří lékaři však ani po podpisu dohody výpovědi vzít zpět nechtějí. Týká se to například kardiologie v Městské nemocnici Ostrava. "Primárním cílem našeho protestu bylo, aby došlo k vyřešení a jakési reformě přesčasů, které sloužíme a sloužíme jich značnou sumu, což současná reforma absolutně neřeší," uvedl kardiolog Jan Alexander Mohr.

Premiér Fiala dnes zdůraznil, že při přípravě dohody nešlo jen o platy a mzdy, ale také o pracovní podmínky a podmínky vzdělávání. "Zohledňují náročnost práce lékařů a zdravotníků, ale také nutnost se dále vzdělávat," řekl premiér. "Samozřejmě se z obou táborů ozývají názory, že jedna či druhá strana udělala ústupek, který nebyl nutný," doplnil Přáda.

Měsíční výdělek lékaře má podle dohody vzrůst o 5000 až 15.000 korun, ostatním zaměstnancům o pět procent. Svaz zdravotních pojišťoven (SZP) hodnotí dohodu jako nákladnou a rizikovou. Problém s přesčasy podle něj neřeší. Prezident SZP

Nahrávám...
Nahrávám...