Americký psycholog A. H. Maslow (1943) definoval pět základních lidských potřeb, které seřadil podle důležitosti od nejvýznamnějších po nejnižší, které jsou podmínkou pro vznik vyšších, a znázornil je v pyramidovém grafu. Pokud nejsou potřeby uspokojeny, vede to k deprivaci.
Současný zdravotnický systém se příliš nezajímá o přístup založený na výživě pacientů a jejich psychický stav - nejběžnější reakcí je předepsat pacientovi na duševní trápení antidepresiva. Systém výzkumu zdravotnických problémů se jen minimálně zajímá o hledání interakcí mezi výživou, duševními stavy a geny, protože neslibují mnoho zisku. Je těžké ignorovat skutečnost, že stále více peněz z našich daní se vynakládá na mnohaletou péči o rostoucí počet stárnoucích lidí. Určitě by bylo rozumnější část těchto peněz využít k vynalezení nejlepšího způsobu, jak nás udržet co nejzdravějšími.
Být dlouho aktivním a zdravým si žádá pro to něco udělat.
-
Zachovat si rozum a zapomenout na Alzheimera – lidé se děsí toho, že s přibývajícím věkem se jim zhorší paměť. Není potřeba se bát. Je mnoho věcí, které můžete udělat, abyste snížili nebezpečí vzniku Alzheimerovy choroby a zhoršení paměti. Nejlepší prevencí je aktivní způsob života, zdravý životní styl a duševní práce. Je nutné trvale namáhat mozek, trénovat paměť, například luštěním křížovek, čtením. Tvůrčí a aktivní způsob života udrží náš mozek zdravý do nejvyššího věku, proto nedovolte svému mozku zestárnout! Tato nemoc se bohužel může projevit i u aktivních lidí, ale toto riziko se dá alespoň zmírnit.
-
Udržet si pohyblivé klouby, silné kosti – bez ohledu na věk je potřeba zůstat aktivními. Zlepšuje to odolnost vůči infekcím, stimuluje imunitní systém, chrání před osteoporózou, kardiovaskulárními chorobami, vysokým krevním tlakem, stařeckou cukrovkou, několika druhy rakoviny, jakož i odstraňuje symptomy deprese a strachu.
-
Pryč s nadváhou, neprojíst se k cukrovce a nabít se energií – základní plán stravování sestává z pestrého jídelníčku, potravin rostlinného původu, minimálně pět porcí ovoce a zeleniny, dodržování pitného režimu, vyhýbání se tučným jídlům, udržování příjmu cukru na minimu a regulace příjmu alkoholu. Mozek vyžaduje vyvážený přísun živin, špatné stravovací návyky mohou negativně ovlivnit jeho fungování.
-
Vypnout stresový faktor a spát sedm hodin bez přerušení – je potřeba co nejvíce využívat všechny přirozené systémy nápravy a regenerace. Velkou roli hrají cvičení a dieta, velmi důležitý je spánek. Protože chybějící spánek, tak nepříjemný pocit v následující den, mají přímý dopad na délku našeho života. Nižší počet než sedm hodin spánku, ale také vyšší než osm, zvyšuje riziko dřívějšího úmrtí.
-
Udržovat si mladistvou kůži – lidská kůže je velmi podivuhodná věc. Váží kolem 5 kg a má plochu asi 2 metry čtvereční. Je to největší orgán našeho těla. Je vnější reprezentací vnitřních procesů stárnutí. Zvláště kvůli hormonálním změnám se stává křehčí a zranitelnější. Vrcholem tohoto chátrání, které postihuje také cévy a další orgány je, že se kůže musí vypořádat s útoky z vnějšího světa: údery, ranami, znečištěným životním prostředím, přílišným pobytem na slunci. Visící, tenká kůže nepatří nutně ke stárnutí, v současnosti můžeme zpomalit viditelné známky chátrání. Kůže potřebuje správný druh výživy. Co dnes sníme, zítra máme na sobě. Například kolagen, který zajišťuje pružnost kůže, se nevytváří, pokud nemáme dostatek vitaminu C. Poškozuje se i vlivem volných radikálů – kouření cigaret, sluneční světlo. Víme, že toto poškození můžeme podstatně zredukovat příjmem antioxidantů, zvláště vitamínu A. Potřebujeme vitamíny z řady B, abychom zajistili hladinu homocysteinu na zdravé úrovni, a tím zpomalujeme stárnutí. Esenciální mastné kyseliny zmírňují zánětlivé procesy. Mladistvé buňky mají oblý tvar díky obsahu vody, čím více se budete „zalévat“, tím lépe bude kůže vypadat. Je potřeba vypít minimálně osm sklenic denně. Musíme mít na paměti, že alkohol kůži dehydratuje. Kromě alkoholu je potřeba se vyhýbat i cukru a potravinám s vysokou glykemickou hodnotou a nevystavovat se přílišnému pobytu na slunci.
-
Vyvarovat se rakovině – pokud si člověk chce posílit své tělo proti rakovině, měl by dodržovat základní pravidla: nekouřit, jíst potraviny bohaté na antioxidanty, udržovat si vysokou hladinu Omega-3 mastných kyselin na snížení vzniku zánětů, udržovat si nízkou hladinu glukózy a inzulínu, mít svou váhu pod kontrolou, minimalizovat množství mléčných produktů, jíst dostatek luštěnin a listové zeleniny, minimalizovat příjem smažených potravin, jíst co nejvíce organicky pěstovaného ovoce a zeleniny a dělat vše pro to, aby se minimalizoval kontakt s karcinogeny a látkami, které narušují práci hormonů.
-
Udržet si zdravé srdce a nízký tlak – mnoho lidí se nejvíce děsí toho, že dostanou rakovinu, nebo se jim zhorší paměť, ale ve skutečnosti většinou předčasně umírají na nemoci srdce a cév. Souvisí to s tím, jak a kde žijeme. Tyto nemoci jsou způsobeny nevhodnou stravou, kouřením, obezitou, malou aktivitou. Co znamená zdravá strava a jak se chránit před kardiovaskulárním onemocněním? Je potřeba dodržovat nízkoglykemickou dietu, která obsahuje luštěniny, ořechy, jakož i potraviny bohaté na vlákninu. Důležité jsou i omega3 mastné kyseliny, obsažené v mastných rybách, dýňových a lněných semínkách. Je třeba se vyhýbat soli, jíst hodně ovoce a zeleniny. Pravidelný pohyb je také nezbytný. Existují dva druhy cvičení: aerobní a rezistenční. Při aerobním cvičení se vám zrychlí tep (běh, tanec, jízda na kole), což je nejlepší způsob, jak se zbavit nitrobřišního tuku. Rezistenční cvičení (zvedání závaží, roztahování pružin) posiluje a udržuje svaly, které s pokročilým věkem atrofují. Lidé nad čtyřicet let, kteří pravidelně necvičili, by se měli poradit s lékařem. Nejvhodnější čas na cvičení je dvě hodiny po jídle, a pokud je to možné, je třeba cvičit za denního světla, aby se současně přijal vitamín D, který posiluje kosti a svaly.
-
Zlepšit si trávení bez léčiv – se zvyšujícím se věkem se zvyšuje i nebezpečí vzniku problémů s trávením, vnitřními orgány (reflux, kyseliny, potravinová nesnášenlivost, zhoršení vstřebávání živin, např. vitaminu B). Situaci nezlepšuje ani množství léčiv, které se starším lidem předepisují (aspirin na žaludeční vředy). Důležité je vyladit si trávení, to znamená konzumovat hodně ovoce, zeleniny a ryb a méně smažených jídel, alkoholu, kávy a pšenice. Před každým jídlem můžete sníst trochu salátu nebo něco syrového. Denně vypít alespoň osm sklenic vody. Je nezbytné podpořit užitečné bakterie ve střevech snížením příjmu cukru a rafinovaných jídel a přijímat stravu bohatou na vlákninu. Kvalitní probiotický doplněk také napomáhá k obnově zdravých bakterií ve střevě.
-
Zastavit zhoršování zraku – pro zdravé oči i ve vyšším věku je důležité dodržovat určité zásady, jako např. nízkoglykemickou dietu a stravu bohatou na antioxidanty,…