2.175
Vybrané formy nutriční podpory u seniorů
PhDr. Iveta Ondriová, PhD.
Základem nutriční péče by měla být běžná kuchyňsky připravená strava. Při zvyšování nutriční hodnoty stravy v domácím prostředí se využívá individualizovaná dietní rada, která se považuje za základní nutriční intervenci. Při individualizované dietní radě bere nutriční terapeut v úvahu preference pacienta při výběru potravin a zároveň všechny okolnosti omezující příjem jeho stravy. Nutriční terapeut se snaží pacienta poučit a informovat o možnostech zvyšování energetické a nutriční hodnoty pokrmů.
Dietní rada podle BAPEN (British Association for Parenteral and enter Nutrition) zahrnuje:
- příjem menších porcí častěji v průběhu dne: tři menší hlavní jídla a 2-3 výživná jídla (přesnídávka, svačina, druhá večeře) mezi hlavními jídly,
- používání plnotučných a slazených výrobků,
- popíjení výživných nápojů (např. horká čokoláda, káva s mlékem, ovocné smoothie, mléčné koktejly, obohacené polévky),
- obohacování běžných pokrmů přidáním např. másla, smetany, šlehačky, sýru, plnotučného mléka, sušeného mléka nebo rostlinných olejů.
V rámci dietní rady je pacient vícekrát obeznámen s přirozenými zdroji plnohodnotných bílkovin a způsobem jejich použití při přípravě pokrmů. Cílem dietní rady je pozitivně ovlivnit stravovací návyky pacienta a zlepšit jeho nutriční stav. Aby bylo možné dosáhnout cíle, musí být dietní ráda srozumitelná, konkrétní, zapamatovatelná, ideálně v písemné formě.
Sondová enterální výživa
Pokud pacient není schopen přijmout dostatečné množství výživy per os, je nutné zavést sondovou enterální výživu. Tímto způsobem může být perorální příjem doplňován částečně nebo může pokrývat celkové nutriční nároky pacienta. Základním předpokladem pro zavedení enterální výživy je funkční trávicí trakt. Při zavedení nutriční podpory je enterální výživa vždy upřednostňována před výživou parenterální. Enterální výživa je pro organismus fyziologická a oproti výživě parenterální má mnoho výhod: podporuje střevní motilitu, udržuje bariérovou funkci tenkého střeva, zachovává enterohepatální oběh, brání bakteriálnímu přerůstání a stimuluje tvorbu hormonů trávicího traktu. Proto je vhodné podávat alespoň minimální dávky enterální výživy i při nasazení parenterální výživy, pokud to stav pacienta dovoluje.
Při doplňkové sondové enterální výživě a celkové sondové enterální výživě po dobu méně než 4-6 týdnů jsou využívány krátkodobé přístupy, při kterých je sonda zaváděna nosní cestou. K dlouhodobým přístupeůmdo GIT se dává souhlas v případě, kdy je potřeba podávat sondovou enterální výživu po…