dnes je 21.11.2024

Input:

Vybrané aspekty paliativní péče

14.1.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.113
Vybrané aspekty paliativní péče

PhDr. Iveta Ondriová, Ph.D.

Lidé jsou nejen v životě, ale i při umírání a smrti jedinečnými bytostmi, proto si zaslouží jedinečnou péči a důstojnost. V procesu umírání je člověk často odkázán na podporu profesionálních zdravotnických nebo sociálních skupin. Zdravotničtí pracovníci jsou profesionály, kteří s umírajícím tráví nejvíce času. Od nich se očekává, že poskytnou odbornou podporu nemocným v terminálním stádiu tak, aby respektovali pacientovu důstojnost. Lidská důstojnost je etická kategorie zdůrazňující význam člověka a uznání jeho práv ve společnosti. Nositelem lidské důstojnosti je jen člověk, který jako jediná živá bytost je schopna o sobě přemýšlet a určovat svůj život. V právním pojetí je tento pojem chráněn Listinou lidských práv a svobod, mezinárodními smlouvami o lidských právech a základních svobodách, jakož i dalšími předpisy. Jde o ochranu před zacházením snižujícím důstojnost člověka jako lidské bytosti. Otázka lidské důstojnosti se dostává intenzivně do popředí v situaci, kdy se člověk nedokáže, neumí či nemůže kvůli závažné nemoci postarat sám o sebe. Smrt je na jedné straně “tabu“, něco, o čem se při každodenních rozhovorech nemluví, avšak na druhé straně se otázky umírání a smrti stávají tématem mnohostranných zájmů i vědeckých bádání, kterým se zabývá vědní disciplína thanatologie. Biologickým zákonitostem je podřízen každý člověk, nemůže je vymazat, popřít a ani nad nimi zvítězit. Z toho vyplývá, že by měl dokázat respektovat svou konečnost. Smrt je často vnímána jako selhání techniky, selhání lékařů, případně jako fenomén, který se nehodí do dnešního světa, plného techniky, ovládaného vědou, posedlého mládím a úspěchem. Důležité však je, abychom se chovali jako smrtelníci uvědomující si smrt jako jedinou jistotu v nejistém světě.

Cíle a úkoly zdravotnických pracovníků při péči o umírající

Cílem péče o smrtelně nemocné je obecně zlepšit kvalitu zbývajícího života při plnohodnotném naplnění jejich oprávněných potřeb a přání. Zdravotnický tým by měl v péči o umírající respektovat jejich práva a umožnit jim udržet si pocit jistoty, důstojnosti, sebeúcty a zbavit je strachu a deprese. Nejčastěji si umírající v posledních chvílích života přejí přítomnost blízkých osob, zejména členy rodiny.

Zásady péče o umírající:

- upřímnost a autentičnost, neskrývat nejistotu a bolest,

- nic nepřehánět, vnímat a respektovat přání nemocného,

- podle situace zachovávat blízkost nebo odstup,

-najít si čas, umírající vycítí, kolik času jsme mu ochotni věnovat,

- poslouchat a chápat, mluvit a mlčet s nadějí.

Paliativní model umírání

Důstojné umírání je podporováno strategiemi rozvoje paliativní a hospicové péče v souladu s mezinárodními dokumenty zabývajícími se paliativní a hospicovou péčí a jejich doporučeními, které by měly všechny státy naplňovat. Mezi tyto dokumenty patří např. Charta práv umírajících, Doporučení Evropské asociace pro paliativní péči, Doporučení Výboru ministrů členských států o organizaci paliativní péče, Evropská sociální charta atd. V Koncepci zdravotnictví v oboru paliativní medicína včetně hospicové péče MZ SR (2006) je paliativní medicína definovaná jako “specializační obor, který se zabývá diagnostikou a léčbou pacientů s chronickou nevyléčitelnou, pokročilou a aktivně progredující chorobou s časově omezeným prožíváním. Cílem paliativní medicíny je udržení nejvyšší možné kvality života pacienta až do jeho smrti. “Paliativní péče je

Nahrávám...
Nahrávám...