dnes je 21.11.2024

Input:

Vědci ze Ceitec navrhli peptidy, které dokážou ničit bakterie i rakovinové buňky

15.8.2024, Zdroj: ČTK

Výsledky jejich výzkumu jsou zároveň příslibem pro alternativní léčbu rakovinotvorných onemocnění.

Brno 14. srpna

Významný krok vpřed v potírání bakteriálních infekcí, které jsou odolné vůči antibiotikům, udělali vědci z institutu Ceitec Masarykovy univerzity. Navrhli s pomocí počítačové simulace speciální peptidy, které jsou schopné prolomit ochrannou membránovou bariéru vytvořením pórů soudkovitého tvaru. Výsledky jejich výzkumu jsou zároveň příslibem pro alternativní léčbu rakovinotvorných onemocnění. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí institutu Hana Jílková.

Peptidy jsou látky, které se skládají z aminokyselin, obvykle deseti až 50. Ty, která vědci navrhli, umožňují molekulám nekontrolovaně procházet přes membránu dovnitř a ven z buňky, což vede k rychlé buněčné smrti. Tyto peptidy jsou proto považovány za slibné kandidáty pro léčbu zmíněných nemocí.

Biologické membrány jsou polopropustné bariéry, které chrání buňky živých organismů. Některým molekulám průchod umožňují, jiné blokují a v buňce udržují stabilní prostředí. Některé peptidy mají jedinečnou schopnost vytvářet nanostruktury, které skrz buněčnou membránu procházejí. Když se peptidy uspořádají do určitého tvaru, mohou v membráně vytvořit póry. "Jedním z takových zvláštních tvarů je pór, v němž jsou peptidy uspořádané do tvaru soudku s

Nahrávám...
Nahrávám...