dnes je 8.9.2024

Input:

Vědci vyvinuli novou kultivační metodu pro studium leukémie a testování léků

17.6.2024, Zdroj: ČTK

Brno 17. června

Díky spolupráci výzkumníků z několika brněnských pracovišť vznikla nová kultivační metoda pro studium a testování léčiv na chronickou lymfocytární leukémii (CLL). V Česku ročně onemocní asi 600 lidí. Ve snaze o lepší porozumění nemoci vytvářejí vědci laboratorní modely. Předností nové metody je to, že umožňuje vysoce účinné množení leukemických buněk v laboratorních podmínkách a také to, že není finančně náročná, informovala ČTK Halina Jílková z institutu CEITEC Masarykovy univerzity. Studii otiskl časopis Leukemia.

U lidí s CLL se nadměrně množí bílé krvinky známé jako B-lymfocyty, které pak oslabují imunitní systém. Nemocní jsou více náchylní k infekcím, pociťují únavu, trpí anémií nebo zvýšenou krvácivostí, protože abnormální B-lymfocyty postupně utlačují zdravé krvetvorné buňky v kostní dřeni.

Při léčbě se používají cílená léčiva zaměřená přímo na nádorové B-lymfocyty, ovšem postupem času se buňky mohou naučit, jak léčbě odolávat, a léky pak přestanou fungovat. Jedním z problémů zpomalujících vývoj nových léčiv je to, že leukemické buňky se nemnoží v laboratorních podmínkách tak jako v lidském těle. Chybí jim podpůrné mikroprostředí pacientových mízních uzlin.

Vědci se proto snaží simulovat podobné prostředí v laboratorních podmínkách, aby mohli studovat proces dělení buněk a testovat léčiva.

Nahrávám...
Nahrávám...