dnes je 21.11.2024

Input:

Selhání ledvin

15.4.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.178
Selhání ledvin

PhDr. Iveta Ondriová, PhD.

Akutní poškození ledvin představuje náhlý pokles nebo úplnou ztrátu schopnosti ledvin plnit své funkce v organismu. V těle se tak hromadí odpadní a toxické produkty látkové výměny, je narušena schopnost regulovat množství vody v těle. Diagnostika se opírá o anamnézu, kde nás zajímají dosavadní operace, traumata, těhotenství, případné transfuze krve, aplikace kontrastní látky, nefrotoxické látky, o kterých pacient ví, a jiné. Samozřejmostí je biochemické vyšetření krve a rozbor moči. USG vyšetřením získáme informace o velikosti a tvaru ledvin, dutém systému, močovém měchýři a u mužů o stavu prostaty.

Akutní forma selhání ledvin

Selhání ledvin má formu akutní, která vzniká nejčastěji jako komplikace velkého a dlouhodobého poklesu krevního tlaku, např. při krvácení, nebo jako komplikace vážného onemocnění, které vede k selhávání orgánů. Vyvolávající příčinou mohou být otravy, závažné infekce, dehydratace, úpal, těžké popáleniny a úrazy způsobující šok. K akutnímu selhání přichází náhle. Příznaky jsou: rychlý nárůst hmotnosti, vznik otoků v důsledku hromadění tekutiny, z dechu lze cítit močovinu, celková slabost a nevolnost, na kterou si nemocný stěžuje.

Chronická forma selhání ledvin

Chronická forma selhání ledvin vzniká, když je funkce ledvin snížena tak, že ledviny nejsou schopny udržet normální složení vnitřního prostředí ani za bazálních podmínek, či za speciálních dietních a medikamentózní opatření. Organismus dokáže tolerovat hromadění odpadních látek pouze určitý čas, ale pak je potřeba začít s adekvátní léčbou, která nahradí funkci ledvin. K prodloužení života nemocného je proto nutné použít nahrazující funkci ledvin, a to dialýzu nebo transplantaci.

V současnosti známe tyto léčebné metody při selhávání ledvin: konzervativní léčba, peritoneální dialýza, hemodialýza a transplantace ledvin. Příznaky chronického selhání ledvin jsou u každého jedince různé intenzity a četnosti a jsou závislé na stupni chronického selhání ledvin.

Nejčastějšími příznaky jsou:

- vyčerpanost,

- pokles chuti k jídlu,

- nevolnost nebo zvracení,

- změny hmotnosti,

- snížená diuréza (množství moči za 24 hodin),

- otoky (edémy) nohou,

- dušnost,

- závratě (většinou způsobené anémií / chudokrevností),

- krvácení z různých míst jako nos (epistaxe = krvácení z nosu),

- stolice (meléna = natrávená krev ve stolici),

- zvracení (hemateméza = zvracení krve),

- dásně (krvácení dásní).

Příčinami chronického selhání ledvin (poškození tkáně ledvin) jsou v širším slova smyslu získané nefropatie, vrozená ledvinová onemocnění a jiné příčiny. V našich podmínkách jsou nejčastějšími příčinami tubulointersticiální nefritida a chronická pyelonefritida, chronická glomerulonefritida, diabetická nefropatie, polycystická choroba ledvin, nefroskleróza, systémové onemocnění s postižením ledvin.

Základním principem léčby je odstranění příčiny, která vyvolala náhlé selhání. V anurické

Nahrávám...
Nahrávám...