dnes je 21.11.2024

Input:

Prožívání a chování člověka v kontextu nemoci

24.6.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.139
Prožívání a chování člověka v kontextu nemoci

Ing. Jarmila Dučaiová

Když mluví o nemocech zdravotničtí profesionálové, mají obvykle na mysli pohled, který poskytuje současná medicína. Je ale třeba si uvědomit, že určitý pohled na nemoc má i laik – pacient. Ukazuje se, že tento pohled není jednoduchý. Průběh nemoci je ovlivňován psychickým stavem nemocného, jeho náladou, obavami, vědomostmi ale i nevědomosti, jeho osobnostními charakteristikami, působením rodiny, pracoviště, školy, zdravotníků. Každý jedinec prožívá nemoc odlišně, individuálně, podle rysů své osobnosti i podle sociální situace, v níž se nachází. Abychom nemocnému porozuměli a mohli mu poskytnout adekvátní péči, musíme uplatnit celostní pohled. Vnímat ho nejen jako organismus, ale také jako osobnost s psychickými vlastnostmi, v kontextu se sociálním prostředím.

Nemoc a nemoc se promítají v lidském prožívání a chování ve více rovinách.

Bezmoc

Nemoci negativně ovlivňují autonomii jedince – omezení životních potřeb, svobody, omezení sociálních kontaktů, narušují soukromí, znemožňují seberealizaci, vyžadují určitou míru adaptace na novou, často náročnou situaci. Bezmocnost je velmi často spojena s pocity méněcennosti.

Utrpení

Nemoc způsobuje zážitek nepohodlí, bolesti, strachu, úzkostí z náročných diagnostických a terapeutických postupů, nepříznivé

Nahrávám...
Nahrávám...