2.187
Prevence kardiovaskulárních onemocnění
PhDr. Iveta Ondriová, PhD.
V současnosti představují chronické nemoci významný ekonomický, zdravotní a také sociální problém. V kontextu výskytu kardiovaskulárních onemocnění stoupá počet lidí, kteří mají špatnou kvalitu života a nákladnou zdravotní péči. Řešení problému spočívá v efektivních společenských aktivitách. Dnes již existuje dostatek diagnosticko-léčebných intervencí, které přispívají k redukování prevalence, smrtnosti a úmrtnosti a také už máme dostatek efektivních preventivních opatření. Preventivní postup se skládá z nefarmakologických opatření realizovaných změnou životního stylu. U indikovaných jedinců se léčba skládá i z farmakoterapie.
Změna životního stylu pacientů nebo vysoce rizikových jedinců vyžaduje co nejlepší spolupráci s lékařem a zahrnuje:
- vytvoření příznivé atmosféry,
- motivaci pacienta ke změně životního stylu,
- identifikaci rizikových faktorů, které pacient může změnit,
- navržení plánu změny životního stylu a podporu v úsilí změnit životní styl,
- kontrolní vyšetření s vysvětlením změny stavu a postupnou změnou rizikového skóre, která souvisí se změnou stylu života.
Primární prevence
“Primární prevence může být definována jako podpora a ochrana zdraví různými způsoby: osobními nebo společenskými v komunitě. Znamená tvorbu a ochranu zdravých životních podmínek, které předcházejí onemocněním.“
Primární prevence kardiovaskulárních onemocnění má základ v tom, že většinu příčin vzniku těchto onemocnění ovlivňuje především lidské chování a společenské prostředí. Individuálními způsoby primární prevence je fyzická zdatnost, prevence obezity, zdravý životní styl apod. Společenskými způsoby jsou např. ochrana ovzduší, zabezpečení bezpečné potravy, pitné vody, očkování apod. Realizuje se zejména v poradnách zdraví na regionálních úřadech veřejného zdravotnictví, v ambulancích lékařů pro děti a dospělé a také v rámci jednorázových, populačních a celonárodních akcí. Primární prevence kardiovaskulárních onemocnění v moderní podobě je rychlá, neinvazivní a dokáže předcházet převážné většině onemocnění, které zkracují život. Cílenou intervencí zaměřenou na ovlivnitelné rizikové faktory KVO můžeme zabránit vzniku nevratných změn. Moderní preventivní lékařství dokáže zachytit onemocnění v jeho “subklinickém stádiu“, čili ještě dříve, než se onemocnění projeví. Tradiční rizikové skóre (SCORE) má dnes již své limitace. Vychází historicky z Framighamské studie a hodnotí jen věk, pohlaví, systolický krevní tlak, hladinu celkového cholesterolu a kouření.
Jedním z…