dnes je 21.11.2024

Input:

Postavení seniora v rodině v současnosti

2.7.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.193
Postavení seniora v rodině v současnosti

PhDr. Iveta Ondriová, PhD.

Každý člověk je vždy členem nějaké sociální skupiny. Tou může být rodina, pracovní kolektiv, národ a podobně. Členství člověka ve skupině je nutné a přirozené. Už od počátku života je člověk odkázán na druhé, aby přežil. Podobně je tomu na konci života. Vztah společnosti k těm, kteří se blíží ke svému konci, je základem důvěry jedinců. Je třeba, aby členové společnosti byli motivováni ke spojení individuálního prospěchu s prospěchem skupiny nebo společnosti. Společnost je tedy spojena neoddělitelně se vztahy. Společenské vztahy se vždy promítají do hodnocení i sebehodnocení určité věkové skupiny obyvatel. Proto se mění postoj společnosti k stáří. S tím souvisí i společenská role seniorů, jejich sociální status, který je vždy vymezen určitými právy. Osobní prožitek z kontaktu se stárnutím je hlavním zdrojem postoje ke stáří, může se stát silnou motivací pro kontakt či práci se seniory. Vliv má rodinná výchova (zkušenosti s postoji k seniorům v rodině) a morálně - etická výchova. Ty mohou ovlivnit vyrůstajícího jedince na celý život. Později v období dospělosti u člověka další roli sehrává přiznaná či nepřiznaná obava z vlastního stárnutí a nemocí. Vliv může mít také studium a řada dalších faktorů. Rozhodující skutečností, která utváří naše postoje k seniorům, je množství a kvalita kontaktů se starší populací v rodině, v dětství a v dospívání.

Podpora mezigenerační komunikace mezi juniory a seniory i mimo rodinu může oběma skupinám přinést mnoho.

  • Rodina představuje pro každého člověka bez rozdílu věku zázemí a jistotu.

  • Ve stáří znamená dobře fungující rodina záruku pomoci po stránce fyzické, psychické i hmotné.

  • V rodině jako ve společenství lidí se projevuje prolínání společenských, biologických a psychologických faktorů, které působí na materiální a duchovní život člověka a společnosti.

  • Rodina rozvíjí aktivity seniorů, poskytuje jim celou řadu možností, a tím také posiluje jejich roli ve společnosti.

  • Jedním z negativních společenských rysů je vnímání starší generace jako zbytečné a nesamostatné komunity. Určitým způsobem se negativní společenské klima může promítat do role, kterou mají v rodině.

  • Industrializace a urbanizace v minulém století představovala první etapu probíhajícího rozpadu

Nahrávám...
Nahrávám...