2.185
Pneumokokové infekce
PhDr. Iveta Ondriová, PhD.
Pneumokoky vyvolávají mnoho onemocnění. Mezi nejčastější z nich řadíme pneumonii, sinusitidu, otitidu a meningitidu. Méně časté onemocnění způsobené pneumokoky jsou endokarditida, peritonitida či septická artritida, ale i jiná onemocnění, které se vyskytují v minimálním množství.
Původce
Původcem pneumokokových onemocnění je Streptococcus pneumoniae, často nazývaný Pneumococcus. Jeho mikroskopický výskyt je pozorován ve dvojicích, případně může vytvářet krátké řetízky. Běžně je přítomen u přibližně 10 % dospělé populace a 40–60 % dětské populace. Většina infekcí vzniká šířením bakterií z kolonizovaného nosohltanu na vzdálenější místa (dutiny, plíce, uši, krev, meningy). Šíření infekce kapénkovou infekcí je vzácné. Dochází k němu pouze při velmi úzkém kontaktu a nižším hygienickém standardu.
Pneumokoková onemocnění
Invazivní pneumokoková onemocnění jsou charakterizována průnikem bakterie S. pneumoniae na místo, které bylo původně sterilní (krev, mozkomíšní tekutina, pleurální tekutina, perikardiální tekutina a artikulární tekutina). Většina pacientů, kteří onemocněli pneumokokovou meningitidou, zároveň trpí i pneumonií. Pneumokoky způsobují i onemocnění, která se vyskytují zřídka. U dospělých pacientů se míra letality při pneumonií pohybuje v rozmezí 10–30 %. Při meningitidách se míra letality mírně zvyšuje na 16–37 %. Vyšší letalita byla zaznamenána zejména u starší populace, která trpěla několika komorbiditami. Mezi rizikové faktory, které se spojují s horšími prognózami onemocnění, patří věk nad 65 let, chronická onemocnění, selhání ledvin, imunosupresivní terapie a jiné.
Komunitní pneumonie
Komunitní pneumonie představuje v rozvinutých zemích jednu z hlavních příčin hospitalizací a mortality. Onemocnění je charakterizováno jako pneumonie, která nevznikla v zařízeních dlouhodobé zdravotní péče ani během hospitalizace. Tuto pneumonii můžeme klasifikovat jako typickou nebo atypickou. Příčinou typické komunitní pneumonie je S. pneumoniae, postihuje zejména starší lidi. Příčinou atypické pneumonie může být virus chřipky, chlamydie, legionella, Mycoplasma a adenovirus.
Hospitalizace starších pacientů při komunitní pneumonii je spojována s vysokou mortalitou. Zároveň incidence a letalita na komunitní pneumonii má rostoucí tendenci se zvyšujícím se věkem a přítomností jiných onemocnění. Vzhledem k ambulantnímu léčení komunitní pneumonie u převážné části pacientů dochází k vynechání hlášení těchto pacientů do národních databází. Skutečné důsledky a dopady se následkem…