2.107
Parkinsonova choroba a tremor u seniorů
PhDr. Iveta Ondriová, Ph.D.
Parkinsonova choroba (PCH) je chronická progresivní choroba na podkladě neuronální degenerace talamického jádra - substantia nigra a nedostatku dopaminu v bazálních gangliích. Příčina je neznámá, uplatňuje se vliv genetiky, endotoxinů a exotoxiny. Diagnóza je dosud pouze klinická.
Hlavními příznaky jsou:
-
Bradykineze (akineze) je charakterizována sníženou rychlostí i amplitudou pohybu. Typická je hypomimie, gestikulace, zmenšování písma, tichá řeč, snížení exkurze paží při chůzi, zhoršený start pohybu.
-
Je přítomen klidový třes. Zmírňuje se cíleným pohybem, zhoršuje se při emoční zátěži. Obvykle začíná asymetricky, častěji na HK, méně na DK, dolní čelisti (nebývá třes hlavy).
-
Ztuhlost (rigidita) – strnulá poloha končetin, krku.
-
Posturální nestabilita s poruchou posturálních reflexů, poruchou iniciace chůze, pulzy (časté retropulzy s pády dozadu).
-
Další příznaky: autonomní neuropatie, demence především starších osob, v pokročilé fázi PCH, poruchy spánku, deprese, psychotické symptomy. Pro diagnózu je nutná přítomnost alespoň dvou ze tří hlavních příznaků (tremor, rigidita, akineze) a dvou z následujících: asymetrický začátek, klidový třes, plynulá progrese, trvání nemoci 10 a více let, dobrá reakce na Levodopu.
Při vyšetření se zaměřujeme na:
-
Anamnézu od pacienta je třeba objektivizovat od rodinného příslušníka.
-
Pečlivé fyzikální vyšetření, které umožní odlišit PCH od sekundárního Parkinsonova syndromu.
-
Zhodnotit kognitivní funkce (MMSTE) a funkční…