dnes je 22.10.2024

Input:

Odborníci: AI může pomoci s duševním zdravím, nástroje je třeba vybírat pečlivě

3.10.2024, Zdroj: ČTK

AI může například pomoci v rámci jednoho onemocnění identifikovat podskupiny pacientů s různým očekávaným klinickým průběhem i reakcí na léčbu.

Klecany (u Prahy) 2. října

Umělá inteligence (AI) může pomoci s duševním zdravím, nástroje je ale podle odborníků z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) třeba vybírat pečlivě. AI lze využít například při objevování dalších souvislostí v datech. NUDZ už vyvinul několik vědecky ověřených aplikací, například systém pro předpovídání relapsu schizofrenie, a nyní vyvíjí aplikaci Opatruj.se, zaměřenou na veřejné duševní zdraví. Téma přiblíží i přednáška z cyklu Laboratoř mysli, kterou vědci z NUDZ 8. října pořádají v Městské knihovně v Praze, řekl dnes ČTK mluvčí NUDZ Jan Červenka.

"AI může například pomoci v rámci jednoho onemocnění identifikovat podskupiny pacientů s různým očekávaným klinickým průběhem i reakcí na léčbu. Věříme také ve slibné výsledky propojení různých typů dat: klinických, neurozobrazovacích, genetických," uvedl výzkumný a vývojový pracovník NUDZ Eduard Bakštein. Dodal, že pomoci to může například u nemocí, kde vědci vědí, že mají zřejmou dědičnost, ale zatím neumí ukázat na konkrétní geny zodpovědné za rozvoj nemoci. "Tento problém řešíme v NUDZ např. v rámci projektu Genomika

Nahrávám...
Nahrávám...