1.73
Oblasti ergoterapeutické praxe u seniorů
Bc. Aneta Novotná
Ergoterapeut v oblasti zdravotně-sociálních služeb obvykle pracuje jako člen multidisciplinárního týmu, ale může pracovat i samostatně. Oblasti praxe ergoterapeuta při práci se seniory by se daly rozdělit na oblast zdravotnickou a sociální.
Zdravotnická zařízení
-
lůžková zařízení poskytující včasnou léčebnou rehabilitaci,
-
kliniky rehabilitačního lékařství,
-
lůžková oddělení v nemocnicích akutní péče,
-
lůžková zařízení následné péče,
-
psychiatrické léčebny,
-
odborné léčebné ústavy,
-
odborné lázeňské léčebné ústavy,
-
centra a oddělení léčebné rehabilitace,
-
agentury domácí péče.
Sociální služby
-
denní stacionáře,
-
sociálně aktivizační služby pro seniory,
-
penziony a domovy pro seniory,
-
osobní asistence,
-
respitní péče,
-
kluby seniorů.
Cílem ergoterapie při práci se seniory je podpora zdraví a duševní pohody prostřednictvím smysluplné aktivity, zlepšení či udržení schopnosti klienta zvládat běžné denní činnosti, podpora a usnadnění zapojení klienta do aktivit v jeho sociálním prostředí a snaha o zachování příležitosti účastnit se aktivit každodenního života bez ohledu na jeho zdravotní omezení.
Pro konkrétnější představu uvádíme obsáhlejší popis u některých ze jmenovaných zařízení.
NahoruLůžková zařízení v nemocnicích akutní a následné péče
Zde ergoterapeut pracuje s pacienty seniorského věku s různými neurologickými, ortopedickými, traumatologickými, interními, revmatologickými, popřípadě psychiatrickými obtížemi. V akutním období se ergoterapie zaměřuje především na zjištění potíží v oblasti běžných denních aktivit, v oblasti mobility, ve funkčnosti úchopů a dále v kognitivních a fatických funkcích. Nácvik se provádí přímo na lůžku nebo případně v ergoterapeutické místnosti či jiných prostorách zařízení. Ergoterapie v zařízeních tohoto typu probíhá spíše individuálně. Například u pacientů po totální endoprotéze kyčelního kloubu se ergoterapeut zaměřuje na bezpečné provádění základních sebeobslužných činností, jako jsou vertikalizace, přesuny z lůžka, oblékání, přesuny na WC a do vany či sprchového koutu atd. Také doporučuje pacientovi potřebné kompenzační pomůcky a učí ho používat je. U pacientů po mozkové příhodě se ergoterapeut zaměřuje na správné polohování, mobilizaci a stimulaci paretických končetin či usnadnění sebeobsluhy pacienta. Neopomíjí také trénink kognitivních funkcí.
NahoruDenní centra pro seniory
Tato centra jsou určena seniorům, kteří již nejsou v důsledku fyzického, smyslového nebo psychického postižení schopni se o sebe postarat. Denní centra jsou ale také určena seniorům, kteří jsou sice schopni žít samostatně ve svém domácím prostředí, ale nemají dostatek sociálního kontaktu a cítí se osaměle. Některá denní centra se přímo specializují na péči o osoby…