Brno 8. července
Ministerstvo zdravotnictví musí podle Nejvyššího správního soudu (NSS) do budoucna samo činit aktivní kroky k ověření, zda žadatelka o odškodnění byla v minulosti podrobena protiprávní sterilizaci. V zamítnuté kasační stížnosti NSS odmítl dosavadní přístup ministerstva, které po žadatelkách vyžadovalo, aby samy prokázaly oprávněnost jejich nároku. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněné na webu NSS. Oběti protiprávních sterilizací z období od července 1966 do konce března 2012 mohou získat odškodné od státu 300.000 korun, přihlásily se jich stovky.
Ministerstvo zdravotnictví žádost ženy o odškodnění zamítlo na jaře 2022. Rozhodnutí odůvodnilo především tím, že zdravotnická dokumentace žadatelky byla už skartovaná a ona sama protiprávnost své sterilizace neprokázala. Městský soud v Praze po žalobě žadatelky následně věc vrátil ministerstvu zpět k posouzení, ministerstvo proti tomu podalo kasační stížnost.
"Nejvyšší správní soud odmítl dosavadní přístup Ministerstva zdravotnictví, který po žadatelkách vyžadoval, aby samy plně prokázaly oprávněnost jejich nároku a za tím účelem doložily všechny nezbytné dokumenty. Takový přístup nerespektuje smysl a účel právní úpravy, jímž je zajistit účinnou nápravu v minulosti protiprávně prováděných sterilizací," uvedl NSS webu.
Uvedená praxe ministerstva zdravotnictví podle NSS stavěla žadatelky do důkazní…