Praha 11. prosince
Za zdravotnický výzkum a vývoj letos ministerstvo zdravotnictví (MZd) ocenilo vědce zkoumající rakovinu vaječníků, leukemii, Parkinsonovu chorobu, arytmie u septického šoku nebo možnosti včasného odhalení zánětů u pacientů s kloubní náhradou. Některé projekty mají potenciál uspořit peníze, jeden z nich získal americký patent. MZd o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Dalších pět prací, které se věnovaly vývoji léků proti klíšťové encefalitidě, inovacím v chemoterapii a transplantacích kmenových buněk, duševnímu zdraví a biologickému stárnutí, získalo čestná ocenění.
"Věřím, že kvalitní výzkumné projekty, jejichž výsledky přispějí ke zlepšování zdraví a života všech obyvatel a dopomohou k udržení dobrého jména českého zdravotnického výzkumu ve světě, budou vznikat i nadále," uvedl v tiskové zprávě ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), který ceny předal v úterý v prostorách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze.
Daniela Fischerová se se spolupracovníky z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze věnovala srovnávání přesnosti ultrazvukového vyšetření a vyšetření počítačovou tomografií (CT) při plánování chirurgické léčby zhoubného nádoru vaječníků. "Ultrazvukové vyšetření zvyšuje efektivitu vyšetřovacího programu, zkracuje dobu do zahájení individualizované léčby a snižuje nutnost dalších dražších vyšetření," uvedlo MZd v odůvodnění udělení ceny.
Tým Davida Jahody ve Fakultní nemocnici v Motole pracoval na vytvoření nové generace senzorů pro včasnou detekci zánětu a bakteriální kolonizace u pacientů s kloubními náhradami. "Léčba je složitá, dlouhodobá a nákladná, což vede ke špatné prognóze pro pacienty a vysokým sociálním a ekonomickým nákladům. Často je jediným řešením úplné odstranění postiženého implantátu a okolní…