2.170
Motivace pracovníků
PhDr. Mojmír Kališ
Obecné psychologické teorie, zejména poukazování na význam motivace v lidském řízení, se staly východiskem pro úvahy o motivaci v pracovní činnosti. Problém motivace v práci se stal aktuálním v souvislosti s rozvojem technologie a organizace výroby, ale i v souvislosti se změnou vnímání postavení člověka v práci. Rozvojem průmyslové výroby a technologie vznikaly nové profese a zvyšovala se nabídka práce. Lidé si mohli začít, i když v omezené míře, svobodněji volit způsob obživy. To vedlo k úvahám o důvodech, proč si lidé volí určitý typ práce a co je při tom ovlivní. Motivace volby zaměstnání se tak stala jednou z oblastí motivace pracovní činnosti, protože společnosti se snažili získat lidi pro rozvoj své výroby a podnikání.
Růst konkurence vedl společnosti k snahám o zvyšování produktivity práce a její kvality. Příkladem takových snah jsou Hawthornské experimenty. Ukázalo se, že rezervy a podněty pro zvyšování produktivity práce spočívající v organizaci výroby a rozvoji technologií jsou sice efektivní, ale nepostačují. Motivovanost zaměstnanců se stala faktorem, který se v této souvislosti ukázal jako velmi důležitým aspektem zvyšujícím produktivitu práce i její kvalitu. Hodnocení motivovanosti zaměstnanců se stalo součástí strategických analýz, např. při analýze zdrojů, týmové práci v rámci projektového řízení, kde je motivovanost pro práci v projektovém týmu jedním z rozhodujících faktorů úspěchu projektového řízení.
Rozvoj průmyslu vedl k potřebě stabilizovat zaměstnance, protože pracovní zkušenost výrazně vstupovala do kvality práce, a tím se tzv. zkušenostní potenciál společnosti stával její konkurenční výhodou.
To vedlo vedení společností k budování motivačních strategií a systémů, které by jim pomohly stabilizovat kádr zaměstnanců. V této souvislosti jsou známé aktivity v ocelářském průmyslu v USA.
Význam pracovní motivace (motivace k práci) je dán tím, že výsledný pracovní výkon je determinován motivací zaměstnance a jeho schopnostmi.
Co je to motivace?
V odborné literatuře je málo zmínek o definici pojmu motivace k práci - většinou jednotliví autoři odkazují čtenáře na úroveň odpovědi na otázku “proč lidé pracují“. Odpovědi na tuto otázku jsou si velmi podobné:
-
Práce je instrumentální činností - její výsledky jsou pro člověka bezprostředně užitečné (např. získání platu, ale i domácí, tedy neplacené práce).
-
Práce je přirozenou potřebou (potřeba činnosti) a představuje pro člověka potěšení. Dělá práci pro ni samu, protože ho zajímá a způsobuje mu potěšení, přičemž samotný zisk z takto konané práce je pro člověka sekundární.
-
Práce jako příležitost pro seberealizaci - lidé pracují, protože práce jim poskytuje příležitost pro uplatnění svých zájmů a schopností. Lidé chtějí dělat takovou práci, v níž mohou nejlépe realizovat své schopnosti a zájmy.
-
Práce jako sociální instituce. V této souvislosti se diskutuje význam práce pro uspokojování potřeby lidí sdružovat se v primárních skupinách. Práce v zaměstnání takto poskytuje zdroj pro…