dnes je 21.11.2024

Input:

Lékaři FN Ostrava poprvé aplikovali pacientovi buněčnou terapii

18.11.2022, Zdroj: ČTK

Ostrava 15. listopadu

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) poprvé aplikovali ženě s nádorovým onemocněním lymfatického systému buněčnou terapii. Zatím tyto preparáty vyrobené z krve pacienta vyrábějí jen čtyři farmaceutické firmy na světě. Mezinárodní vědecký tým působící v nemocnici nyní pracuje na vývoji nové generace buněčné terapie. Novinářům to dnes řekli zástupci nemocnice.

Sedmdesátileté Jenovefě Křístkové lékaři loni diagnostikovali lymfom, tedy rakovinu lymfatického systému. Před onemocněním pacientka žila aktivním životem. Najednou ale přestala jíst a pít a objevil se jí otok v třísle. Obvyklé léčebné metody nebyly účinné, a lékaři se proto rozhodli pro buněčnou terapii. "Pacientce jsme odebrali důležité imunitní buňky a do nich pak byly v laboratoři vpraveny informace o vlastnostech toho nádoru, o jeho strukturách. Krevní preparát, který jsme aplikovali, ničí v těle nádorové buňky imunitním mechanismem," uvedl staniční lékař JIP Kliniky hematoonkologie, který ženě buněčnou terapii podával.

Mezinárodní výzkumný tým, který je součástí kliniky, nyní pracuje na vývoji nového typu léčiva. Zatímco nyní je zdrojem léčiva pro buněčnou terapii sám pacient, tým pracuje na imunoterapii, jejímž základem bude krev od zdravého dárce. "Ten typ léčby, na kterém nyní pracujeme, se zatím nachází ve fázi preklinických zkoušek, tedy na zvířatech. U pacientky (s lymfomem) šlo o léčbu, která je již zavedená a schválená kontrolními orgány. Byla to ale první aplikace buněčné terapie u nás v regionu. Zahrnovalo to velmi složité logistické i právní úkony. Je to také velmi nákladná léčba," uvedl vedoucí výzkumného týmu Michal Šimíček. Léčbu, která stála několik milionů korun, uhradila pojišťovna. Do budoucna by chtěla nemocnice počet pacientů, u nichž buněčnou terapii využije, rozšířit. Ročně

Nahrávám...
Nahrávám...