Praha 28. srpna
Pro více než polovinu ortopedických operací v ČR lékaři používají takzvanou artroskopii, tedy metodu užívající jen několik drobných vstupů do těla místo velkých řezů. Ty se dál používají hlavně pro výměny kloubů. Novinářům to dnes řekl lékař Jakub Kautzner z Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice v Motole, který působí také na pražské Ave Clinic. Lékaři umějí opravit i poškozenou chrupavku, nově například pomocí lepidla z krve.
Nejčastěji operují ramena nebo kolena, u mladších lidí nejvíc po úrazech, u starších řeší opotřebené klouby. "Pokud postupujeme ve správných indikacích a správně včas, dokážeme pacientům oddálit nutnost kloubní náhrady nebo nástup artrózy, pokud třeba ošetříme kolenní chrupavku nebo kolenní vazy," vysvětlil.
Někdy ale podle něj lidé dají přednost menší operaci s rychlým nástupem do práce, která ale může znamenat artrózu za pět let, než většímu zákroku, který by vyžadoval delší rekonvalescenci, ale nástup poškození kloubu by oddálil. "Rekonstrukce chrupavky vyžaduje delší dobu klid než rekonstrukce menisku nebo předního zkříženého vazu," dodal. První dva týdny je podle něj obvyklý klidový režim, pak začíná rehabilitace.
V současné době se lékaři často snaží pacientům opravit jejich poškozené části tkáněmi z jiných míst těla. Například je podle Kautznera možné opravit poškozenou rotátorovou manžetu, tedy soubor čtyř svalů a šlach v rameni, pomocí…