2.146
Kvalita života u nemocného s chronickou bolestí
PhDr. Iveta Ondriová, PhD.
NahoruChronická bolest
Chronická bolest může začít jako akutní, má fázickou a tonickou složku, tonická fáze však přetrvává dlouho po tom, co onemocnění skončilo. Rozvíjí se pomaleji a trvá delší dobu, obvykle 3 až 6 měsíců. Průběh chronické bolesti je cyklický, často se zhoršuje namísto toho, aby se zlepšovala, konec nelze předvídat. Autonomní nervový systém se adaptuje a objektivní příznaky chybí. Když zůstane nekontrolovaná, stává se smyslem pacientova života. Na to, zda je příčina známa nebo jde o bolest bez organické podstaty, přestává být chronická bolest symptomem onemocnění a stává se samostatnou chorobou, tj. chorobou chronické bolesti. Je jednoznačně škodlivá.
Pokud trvá bolest neúměrně dlouho a její intenzita má stoupající trend, upadají pacienti do stavu bezmocnosti, beznaděje, až zoufalství. Vyvolává závažné psychické reakce, jako jsou: deprese, úzkost, strach, hypochondrické sebepozorování, hněv, pocit viny ze strany okolí nebo sebeobviňování. U mnohých dochází ke zhoršení zdravotního stavu pro poruchy spánku, nechutenství a nadměrné užívání léků. Chronická bolest střední až vysoké intenzity limituje rozsah denních aktivit a má sociální dopad. Má nejasnou prognózu a znamená velkou zátěž pro pacienta i jeho rodinu.
NahoruPrůlomová bolest
Průlomová bolest – “breakthrough pain“ – krátkodobá (přechodná) bolest je silná nebo nesnesitelná, nasedá na základní mírnou bolest, pravidelně nebo nepravidelně se opakuje.
Pro pacienty s chronickou bolestí je nezbytné:
- nacvičit relaxační a psychosociální techniky pro odpoutání od bolesti,
- odpoutávání bývá nejefektivnější při mírné nebo střední bolesti,
- relaxační techniky pomáhají zmírňovat úzkost z bolesti nebo ze stresu,
- uvolňují svalové napětí, odvádějí pozornost od bolesti, zlepšují odpočinek a spánek, zvyšují efektivitu jiných způsobů léčby a zmírňují pocity beznaděje a depresi související s bolestí,
- nejčastější odpoutávací techniky jsou: pomalé rytmické dýchání, masáž, rytmický zpěv a vyklepávání, aktivní poslech, regulované představy.
NahoruTlumení chronické bolesti
Kladný vliv při tlumení chronické bolesti:
- compliance – harmonický vztah – vzájemné porozumění,
- empatie – schopnost vcítit se do pocitů pacienta, pochopit jeho problémy,
- haptický kontakt – být člověku nablízku,
- sugestivní působení – posilování jeho sebevědomí,
- povzbuzování aktivity pacienta ze strany zdravotníků,
- ochota poslechnout člověka s bolestí, který se potřebuje někomu svěřit, s někým si promluvit o svých problémech,
- akceptace, přijetí pacienta jako sobě rovného,
- posilování vlastní aktivity a iniciativy pacienta v boji s bolestí,
- zaznamenání projevů bolesti pacienta, nebagatelizování jeho stížností,
- pečlivé sledování i neverbálních projevů pacienta,
- informování pacienta před každým bolestivým výkonem, že to pravděpodobně bude bolet, kde a jak dlouho,
- do managementu bolesti je třeba začlenit edukaci pacienta, jeho rodiny a všech, kteří se o něj starají,
- každý potřebuje mít dostatek informací o bolesti, funkčním potenciálu a kvalitě života, nefarmakologických a farmakologických intervencích v léčbě bolesti a o hodnocení jejich účinku,
- součástí edukace jsou informace o možném vzniku psychické závislosti na opiátech, o významu nefarmakologických intervencí jako doplňku při užívání analgetik. Pacienta a jeho rodinu je třeba poučit o způsobu užívání analgetik, možnostech zvýšení či snížení dávky v závislosti na intenzitě bolesti.
NahoruAlternativní postupy v léčbě bolesti
Pojem alternativní postupy v léčbě bolestí je velmi široký. Snažíme se poukázat na určité metody a terapeutické techniky, které mohou být přínosem pro pacienta trpícího chronickou bolestí. Léčba je komplikovanější, dlouhodobější a často je narušena psychika ve smyslu dlouhodobého neklidu až deprese. Pohled na pacienta má biopsychosociální charakter, to znamená, že se chronickou bolest snažíme léčit s ohledem na její dopad na psychiku pacienta a jeho sociální postavení.
Metody alternativní medicíny jsou založeny na principech přírodní léčby. Základním cílem je aktivace a posílení sil organismu, důraz se klade na preventivní působení léčby. Vyžaduje se individuální přístup. Léky a přípravky jsou přírodního původu a používají se ve velmi nízkých koncentracích, jsou tedy prakticky bez vedlejších účinků a nástup léčebného účinku je proto velmi pozvolný.
V běžné klinické praxi nejsou alternativní metody odmítány, pokud se používají při jasně diagnostikovaných onemocněních a směřují k celkové podpoře “síly organismu“, a to zejména při chronických bolestivých stavech. Mohou být velmi prospěšné, pokud jsou předváděny erudovaným odborníkem, který dobře rozpozná hranice a limity tohoto způsobu léčby a může v pravou chvíli nebo současně indikovat postupy klasické medicíny.
Akupunktura
Akupunktura je stará alternativní léčebná metoda odstraňující chronickou bolest, již po staletí používána v Číně a Orientu. Název pochází ze dvou latinských slov, ACUS – jehla, Punktura – nabodnutí. Nejde jen o vpichování a nabodnutí, ale je to metoda, kde pracujeme s určitými bioenergiemi. Zjistilo se, že je důležité dráždění určitou frekvencí. Točení jehel v akupunkturních bodech zvyšuje efekt akupunktury. Elektroakupunktura je intenzivnější než klasická akupunktura. Při léčbě chronické bolesti se musí tato metoda trvale opakovat.
Placebo efekt
Efektivní komunikace s pacientem, získání jeho důvěry v léčebný postup a správné posouzení celkového stavu výrazně posiluje placebo efekt. Termín “placebo“ pochází z latinského slova PLACER – líbit se, v medicíně znamená léčebný efekt postupu či preparátu, který sám o sobě má na léčbu nulový přímý efekt. Skutečná léčba je pouze simulována a nemá specifický kauzální účinek na onemocnění. Tato metoda se běžně používá v denní lékařské praxi a je zneužívána v léčitelské praxi. Placebo efekt má biologický podklad, vyvolává produkci látek typu endorfinu. Vždy záleží na prezentaci a podávání přípravku. Někdy nastává placebo efekt i při stimulaci mozkových…