Bc. Aneta Novotná
Kompenzační a rehabilitační pomůcky pomáhají nahradit (kompenzovat) tělesné funkce, které v důsledku úrazu nebo nemoci nefungují optimálně nebo vůbec. Cílem je, aby člověk s těmito pomůckami zvládal běžné denní činnosti tak jako dříve, nebo alespoň co nejvíce samostatně.
Pomůcky jsou určeny především pro imobilní klienty, vozíčkáře, seniory a pro pacienty dlouhodobě upoutané na lůžko, ale využít je mohou i lidé v akutních případech nebo jako prevenci.
Příklady kompenzačních pomůcek
Jedná se například o:
-
pomůcky k chůzi,
-
pomůcky do koupelny,
-
pomůcky na WC a hygienu,
-
antidekubitní program (proti proleženinám),
-
vozíky, kočárky, skútry,
-
pojízdné zvedáky a závěsy,
-
polohovací postele a příslušenství,
-
pomůcky pro sebeobsluhu,
-
pomůcky při inkontinenci,
-
bandáže a ortézy,
-
pomůcky, které se využívají v ústavní a domácí péči
-
a další.
Možnost získání pomůcky
Velká část těchto pomůcek je hrazena zdravotní pojišťovnou, a to v plné výši nebo částečně. Konkrétní pomůcku vám může předepsat praktický lékař nebo specialista. Specialistou je myšlen například neurolog, ortoped, ortopedický protetik, geriatr, chirurg, internista nebo rehabilitační lékař.
Praktický lékař může předepsat pomůcky, jako berle, hole a většinu pomůcek do koupelny. U ostatních je nutný podpis specialisty.
Pomůcka se předepisuje na poukaz na léčebnou a ortopedickou pomůcku. V případě potřeby souhlasu revizního lékaře je nutné vyplnit také žádanku o zvýšení úhrady. K získání elektrického vozíku je potřeba ještě formulář k přidělení elektrického vozíku, k tomu je nutné navíc neurologické, rehabilitační, ortopedické, psychologické a oční vyšetření.
Úhrada
Pokud pomůcka není hrazena zdravotní pojišťovnou nebo je hrazena jen částečně, lze ještě podle vyhlášky č. 182/1991 Sb. zažádat na sociálním odboru příslušného městského úřadu v místě trvalého bydliště nebo prostřednictvím…