dnes je 21.11.2024

Input:

Bezplatná terapie po telefonu: britský experiment zatím funguje

27.7.2017, Zdroj: ČTK

Celá třetina dospělého obyvatelstva Británie vyhledala v poslední době nějakou formu psychologické péče a klasické postupy nápor nových pacientů nezvládají. Psychické potíže jako deprese či sociální úzkost jsou ve většině západního světa rychle rostoucím problémem, který i české politiky vede k reformám ve zdravotnictví. Průkopníkem je však podle všeho Británie, kde systém bezplatné péče rychle nabírá na obrátkách, napsal list The New York Times.

Britové s psychickými problémy se dnes telefonicky či formou e-mailu mohou obrátit na speciální centra, kterými takto v posledním roce prošel téměř milion lidí. Speciálně trénovaní pracovníci z řad psychologů či sociálních pracovníků jim zpravidla do 24 hodin zavolají a provedou vstupní pohovor. Ten ukáže, zda dotyčný vyžaduje individuální či skupinovou terapii, nebo zda postačí mírnější léčba po telefonu.

Model je založen na zkušenostech z vědeckého prostředí. The New York Times uvádí, že podle expertů jde o první rozsáhlý "nekontrolovaný" test postupů, které byly zkoušeny v laboratorních podmínkách. Obrovský rozsah výzkumu například pracovníkům ukázal důležitost okamžité odezvy či pomohl zdokonalit třídění pacientů na lehké a vážné případy. A systém prozatím funguje - náprava nastává u poloviny osob, které absolvují alespoň dva terapeutické rozhovory.

"Upřímně řečeno, jsem ten poslední, kdo by chtěl mluvit o svých psychických problémech. Pořád nemůžu uvěřit, že to fungovalo," řekl americkému deníku o své zkušenosti s novým systémem dvaatřicetiletý Oliver. Před dvěma lety ho trápily návaly úzkosti, nad kterými rychle ztrácel kontrolu. "Byl jsem na dně," popsal svou situaci grafik a otec dvou dětí. Rychle byl začleněn do individuální terapie, kde mu nakonec byla diagnostikována obsedantně kompulzivní porucha.

Britský zdravotnický experiment začal v roce 2008, kdy

Nahrávám...
Nahrávám...