Babička mého kamaráda nedávno skončila v nemocnici. Kvůli špatné kombinaci léků. V současných podmínkách však nebylo možné, aby tomu některý z lékařů či lékárníků zabránil, protože se musí spoléhat na informace od pacientů a nemají si to kde ověřit. Přitom chronicky nemocní pacienti užívají někdy až 20 léků denně.
Bohužel případy nežádoucích lékových interakcí nejsou ničím výjimečné. V letech 2007 až 2017 došlo k více než 3,5násobnému nárůstu počtu hospitalizací v důsledku nesprávného užívání léků. Zatímco kamarádova babička měla štěstí a pouze si v nemocnici chvíli poležela, v důsledku nežádoucích účinků léků dochází i k úmrtí. Odhady hovoří ročně až o 200 vyhaslých životech.
V době, kdy fungují umělé inteligence, máme drony a auta jezdí bez řidiče, je taková smrt absolutně zbytečná. Naději, že se nám podaří dalším případům zabránit, představuje lékový záznam pacienta. Ten je už dnes součástí eReceptu a obsahuje informace o všech předepsaných lécích. Vidí ho však jen pacient.
Novelou zákona chceme prosadit, aby ho bylo možné sdílet s lékaři, lékárníky a záchrankou. Lékař se pak při návštěvě pacienta jednoduše podívá, zdali lék, který se mu chystá předepsat, je v souladu s ostatními léky, které pacient užívá. Pro lékaře to znamená jedno klinutí navíc, pro pacienty však nástroj, který významně zvýší jejich bezpečnost. Samozřejmě za podmínky, že pacient bude mít vždy právo vyslovit se sdílením dat nesouhlas, případně udělit souhlas jen konkrétnímu lékaři.
Když se řekne „sdílení dat“, je to pro některé jako rudý hadr na býka. Z politiků se okamžitě stávají IT experti, a i když si návrh ještě vůbec nepřečetli,…