2.108
Poruchy sluchu u seniorů
Ing. Jarmila Dučaiová
Dělení poruch sluchu u seniorů
Poruchy sluchu u seniorů dělíme:
- podle místa poškození: na převodové, senzorineurální (percepční), kombinované a centrální poruchy sluchu,
- podle stupně poruchy sluchu: na lehké, středně těžké, těžké, hluchota,
- dle období vzniku: na vrozené, získané,
- dle etiologie: na vrozené a získané,
- podle průběhu: na akutní, chronické,
- podle toho, zda je poškozený jeden nebo oba sluchové orgány: na jednostranné a oboustranné.
NahoruPoruchy sluchu podle místa poškození
Převodová porucha sluchu (hypacusisconductiva) – při převodové poruše sluchu se patologie nachází ve vnějším zvukovodu nebo ve středním uchu. Vnitřní ucho je funkční. Může být vrozená nebo získaná.
Získaná převodová porucha sluchu vzniká:
- při neprůchodnosti zevního zvukovodu,
- při insuficienci sluchové trubice (podtlak ve středním uchu),
- při přítomnosti tekutiny ve středním uchu (transudát – tubotympanický katar, hnis – akutní hnisavý zánět středního ucha, krev – otoragia, úraz, likvor – fraktura spánkové kosti, při perforaci blány bubínku – akutní a chronické záněty středního ucha, po úrazu,
- při přerušení řetězu sluchových kůstek.
Převodová porucha sluchu je při vyšetření tónovou audiometrií charakterizována normálním prahem sluchu pro kostní vedení a zvýšeným prahem vzdušného vedení.
Senzorineurální porucha sluchu (hypacusisperceptiva) – je způsobena poruchou v percepčním systému nebo v sluchové dráze. Audiometricky je charakterizována rovnoměrným zvýšením prahu vzdušného i kostního vedení, přičemž rozdíl mezi prahem vzdušného a kostního vedení není na jednotlivých frekvencích větší než 5–10 dB. Na základě místa poškození vnitřního ucha, ke kterému se anatomicky připojuje i sluchový nerv (N. VIII) a audiologické důkazu přítomnosti recruitment fenoménu se rozdělují na 2 skupiny:
- kochleární poruchu sluchu,
- retrokochleární poruchu sluchu.
Kombinovaná porucha sluchu – vzniká při současném poškození převodové a percepčních části sluchového orgánu. Audiometricky je charakterizována zvýšeným prahem kostního vedení a ještě vyšším prahem vzdušného vedení, přičemž rozdíl mezi zmíněnými prahy je více než 10 dB.
NahoruPoruchy sluchu podle stupně
Rozdělení poruch podle stupně je třeba z hlediska využitelnosti sluchu při komunikaci a pro potřeby sluch zlepšujícího chirurgického výkonu, resp. přidělení kompenzační pomůcky. O normálním sluchu se mluví tehdy, jestliže při vyšetření tónovou audiometrií naměříme na všech měřených frekvencích práh sluchu menší než 25dB. Další důležitá hranice při vyšetření prahu sluchu je úroveň 40 dB, která se považuje za hranici tzv. sociálního sluchu. Pokud má nemocný práh doslechu mezi 20–40 dB, má lehkou poruchu sluchu, kterou si při chronickém průběhu velmi často ani nevšimne. Takový pacient nemá žádné komunikační problémy. Ti,…