Praha 18. února
Zdravotní systém se musí naučit poskytovat jiné formy péče a soustředit se na pacienty s chronickými nemocemi. Ve věku nad 75 let je má podle Ondřeje Májka z Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) polovina lidí. Řekl to v dnešní diskusi k projektu Stárnutí populace a související výzvy pro zdravotní a sociální systémy, na kterém se podílí Masarykova univerzita v Brně (MUNI), Univerzita Karlova v Praze, České vysoké učení technické a ÚZIS. Projekt si klade za cíl analyzovat dopady stárnutí populace a navrhnout možná opatření k jejich zmírnění.
"Zdravotní systém se musí 'přeučit' z modelu akutní péče, na kterou byl budovaný, na dlouhodobou a následnou péči," řekl Májek. Tyto formy péče se týkají lidí, jejichž zdravotní potíže nejsou akutní, ale vyžadují doléčení nebo rehabilitaci, případně nemocných, kterým nelze léčbou stav zásadně zlepšit, ale dál potřebují pobyt ve zdravotním zařízení.
Počet lidí v ČR, kteří budou starší 75 let, se do roku 2050 téměř zdvojnásobí na 1,6 milionu. Více než polovina současných pětasedmdesátníků podle dat ÚZIS trpí některým z chronických onemocnění jako je cukrovka, srdeční selhání a další nemoci srdce. "Systém se bude muset naučit pečovat o obrovské množství pacientů s chronickými onemocněními," dodal…