2.116
Koncept aktivního stárnutí
doc. PhDr. Jana Kutnohorská, CSc.
Stárnutí populace je globální jev, na který reaguje mezinárodní akční strategie Světové zdravotnické organizace (WHO) koncepcí „stárnutí obyvatelstva v 21. století”. Cílem této strategie je podpořit rozvoj společnosti pro všechny věkové skupiny a udržet kvalitu života seniorů na určité ekonomické, kulturní a společenské úrovni. Termín aktivní stárnutí zavedla WHO v souvislosti s prodlužováním lidského života a přibývajícím počtem starších osob. Celosvětově podle WHO stárnutí populace znamená, že společnost musí měnit přístup k začleňování starších osob do společnosti a pohlížet na ně jako na pozitivní skupinu. Koncept aktivního stárnutí vychází ze zásad OSN pro seniory (1991). Hlavní cíle „konceptu aktivního stárnutí” byly a zůstávají zaměřeny především na oblasti vzdělání, zaměstnání, zdravého stárnutí a osobního rozvoje. Jedná se o multidimenzionální koncept, který probíhá na společenské a individuální úrovni, ovlivňuje také, jak jsou senioři společností vnímáni, a měl by směřovat k odborávání ageismu. Vzhledem ke stárnutí populace a zvýšenému počtu seniorů ve společnosti je nutné vytvořit podmínky pro rovnoprávný a aktivní život seniorů, soustavně se zabývat problematikou stárnutí a problematikou seniorů ve všech aspektech jejich života a rozvíjet mezigenerační vztahy a solidaritu, prosazovat toleranci a porozumění.
(Online. https://www.mpsv.cz/cs/11696)
NahoruKvalita života seniorů
WHO definuje kvalitu života jako jedincovu percepci jeho pozice v životě v kontextu své kultury a hodnotového systému a ve vztahu k jeho cílům, očekáváním, normám a obavám. (Mühlpachr, Vaďurová, 2005) V publikaci Petřkové, Čornaničové (2004) pojem kvalita života zahrnuje všechny aspekty života seniora: aspekty biologické, psychologické, sociální a duchovní. Vnějšími činiteli ovlivňujícími kvalitu života jsou podmínky existence. Může se jednat o faktory ekologické, společensko-kulturní, výchovně vzdělávací, pracovní, ekonomické, materiálně technické. Vnitřními činiteli se myslí somatické a psychické vybavení jednotlivce. Spadají zde aspekty podílející se na rozvoji a integritě osobnosti. (Mühlpachr, Vaďurová, 2005)
Kvalita života může být měřena ve třech rovinách:
-
Makro-rovina: zde jde o měření kvality života na úrovni velkých společenských celků (země, kontinent). Kvalita života se stává součástí politických úvah, může jít o úvahy o problematice terorismu, hladovění, epidemií.
-
Mezo-rovina: v této rovině se kvalita života a její měření zaměřují na malé sociální skupiny, do popředí se dostávají otázky související se sociálním klimatem a vzájemnými vztahy mezi lidmi, uspokojování či neuspokojování základních potřeb.
-
Personální rovina: středem zájmu je samostatný jedinec, při hodnocení kvality života se zde zaměřujeme na zdravotní stav – bolest, spokojenost, osobní hodnoty, představy, očekávání. (Mühlpachr, Vaďurová, 2005)
NahoruVznik a rozvoj konceptu
Koncept aktivního stárnutí vychází z mezinárodních dokumentů OSN: Všeobecná deklarace lidských práv (1948), Mezinárodní pakt o hospodářských, sociálních a kulturních právech (1966), Mezinárodní pakt o občanských a politických právech (1966) a z dalších prohlášení.
Stručná historie vzniku a rozvoje konceptu na mezinárodní úrovni:
-
1982 – Vídeň, na Světovém shromáždění o stárnutí a stáří, jehož hlavním organizátorem bylo OSN, byly položeny základy konceptu aktivního stárnutí. (Holmerová a kol., 2007)
-
1991 – Valné shromáždění OSN přijalo „Zásady OSN pro seniory” (rezoluce 46/91), obsahují 18 bodů a věnují se pěti hlavním oblastem – nezávislost, zařazení do společnosti, péče, seberealizace a důstojnost.
(Online. https://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/OlderPersons.aspx)
-
1999 – OSN vyhlásila Mezinárodní rok seniorů.
-
1999 – Montreal, zde se konala konference, jejíž „Závěrečný dokument IV. světové konference Mezinárodní federace stárnutí” uvádí, že zásady a doporučení, obsažené ve dvou předchozích dokumentech (tj. konference ve Vídni a rezoluce OSN č. 46/91), nejsou všeobecně uznávány a dodržovány, a proto v závěrečném dokumentu bylo doporučeno OSN, aby svým členským státům navrhla přijetí národních plánů přípravy na stáří.
-
2002 – „Mezinárodní akční plán pro stárnutí a stáří”, tzv. Madridský plán. Tento akční plán pojmenovává některé potřeby občanů seniorů, které by měla společnost respektovat a uspokojit je. Jedná se o tři oblasti potřeb, problémů a možností řešení: staří lidé a rozvoj, zdraví a pohoda do vyššího věku, vstřícné a podporující prostředí pro život. (Holmerová a kol., 2007)
-
2009 – Praha, Evropská konference o péči a ochraně starších lidí, byla zde zdůrazněna důstojnost a ohroženost starších lidí. Deklarace, „Vůle a podpora ve smyslu důstojnosti a respektu”, která z této konference vzešla, podává komplexní pohled na problémy společnosti při prodlužování věku a na adekvátní kvalitu života, která se k tomu váže.
(Online. http://www.seniorum.cz/uploads/document/7.doc )
-
2012 – Evropská unie vyhlásila program nazvaný „Evropský rok aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity”. Jeho cílem bylo usnadnit vytvoření kultury aktivního stárnutí založené na společnosti vstřícné vůči všem věkovým skupinám. Od Evropského roku aktivního stárnutí uplynulo 7 let, ale jeho uvedené cíle jsou stále aktuální a nadčasové. Mezi nejdůležitější patří zlepšit obecné povědomí o významu aktivního stárnutí a jeho různých aspektů, s cílem vyzdvihnout cenný přínos starších lidí pro společnost a hospodářství a více jej uznávat, podporovat aktivní stárnutí, solidaritu mezi generacemi a vitalitu i důstojnost všech lidí.
(Online. https://www.mpsv.cz/cs/11696)
NahoruNárodní programy přípravy na stáří
Národní program přípravy na stárnutí populace v ČR vychází z toho, že stárnutí je chápáno jako jev celospolečenský i individuální, který vyžaduje přijmout ucelený a dlouhodobý program přípravy na stáří a vyvolat zájem společnosti i jednotlivců o tuto problematiku. Vláda ČR přijala 14. listopadu 2001 usnesení č. 1181 k „Návrhu základních principů Národního programu přípravy na stárnutí populace v České republice”. První program byl přijat v roce 2003.
2003–2007 – Národní program přípravy na stárnutí populace v České republice
2008–2012 – Národní program přípravy na stárnutí populace v České republice
2013–2017 – Národní strategie podporující pozitivní stárnutí
2018–2022 – Strategie přípravy na stárnutí
V Národním programu přípravy populace na stárnutí pro období 2003–2007 bylo vytyčeno 10 základních principů a s nimi souvisejících práv zaměřených na oblasti:
- etický přístup ke stáří,
- přirozené sociální prostředí,
- pracovní aktivity,
- hmotné zabezpečení,
- zdravý životní styl,
- kvalita života,
- zdravotní péče,
- komplex sociálních služeb,
- společenské aktivity,
- bydlení.
Těchto uvedených 10 principů postihuje potřeby českých seniorů i společnosti a směřuje zejména k zajištění principů:
-
rovné právo pro seniory,
-
respektování důstojnosti,
-
respektování nezávislosti,
-
plnohodnotná účast seniorů na sociálním, kulturním, hospodářském a politickém životě,
-
kvalita péče a podpory,
-
vyrovnání příležitostí,
-
uvědomění si osobní odpovědnosti za přípravu na stáří,
-
posílení role přirozeného sociálního prostředí.
Jednotlivé principy jsou rozvedeny v detailnějších doporučeních, jejichž naplňování by mělo zajistit, aby senioři mohli přiměřeně uspokojovat své potřeby a vyrovnat se s podmínkami života, které vyvolává proces stárnutí, a rovněž aby společnost byla připravena řešit problémy spojené se stárnutím populace. (Online. https://www.mpsv.cz/cs/11696) Tyto principy se promítají do následných národních programů a strategie přípravy na stárnutí do roku 2020 a jsou také jejich pilíři.
NahoruEtické principy
Etika obecně je nauka o morálce, o…