1.89
Hodnocení soběstačnosti u seniorů
PhDr. Radka Kozáková, Ph.D.
Stupeň soběstačnosti seniora můžeme zjišťovat odhadem a pozorováním při všedních činnostech denního života. K přesnému stanovení funkčních schopností seniora se doporučuje podrobněji zhodnotit rozsah a stupeň postižení, samostatnosti a soběstačnosti za použití standardizovaných testů.
Kalvach et al. (2004) rozlišuje aktivity základní, týkající se sebeobsluhy (např. oblékání, hygiena, chůze) a aktivity instrumentální, které umožňují člověku plnou soběstačnost (např. cestování, příprava jídla, telefonování, domácí práce, starání se o finance, užívání léků). Podle Bartoše et al. (2009) aktivity denního života vypovídají do určité míry o kognitivních funkcích a lze je chápat jako aplikaci kognitivních funkcí v běžném životě. Odrážejí schopnost integrovat různé kognitivní funkce (paměť, soustředění, praxii, gnózii a exekutivní činnosti) do vykonání určitého záměru.
Staňková (2006) z hlediska soběstačnosti v denních činnostech nemocné dělí do čtyř skupin:
- nemocní zcela soběstační, nezávislí na pomoci sestry, relativně psychicky komponovaní,
- nemocní částečně soběstační, schopní sebeobsluhy i mimo lůžko, avšak za vydatné pomoci svého okolí,
- nemocní zcela nebo částečně soběstační, ale upoutaní na lůžko, případně psychicky dekompenzovaní a vyžadující pomoc sestry,
- nemocní nesoběstační, upoutaní na lůžko, psychicky dekompenzovaní či v bezvědomí – zcela závislí na práci ošetřovatelského personálu pro svůj celkově těžký stav.
NahoruAktivity každodenního života (ADL)
Aktivitami každodenního života jsou běžné základní činnosti a úkoly plněné v průběhu dne. Původní index vytvořil Katz v roce 1964. Zahrnuje samoobslužné úkony, jako je najedení, napití, koupání, udržení moči a stolice, oblékání a přesuny. Alternativní Barthelové index (tabulka 1) zahrnuje navíc hodnocení chůze a stoupání do schodů.
Tab. 1 Barthelové test aktivit denního života (ADL) (Kalvach a kol., 2004)
NahoruInstrumentální aktivity denního života (IADL)
Instrumentální aktivity denního života představují složitější činnosti, které umožňují ve svém souhrnu nezávislou existenci, tedy plnou soběstačnost (tabulka 2): nakupování, vaření, vedení domácnosti, používání dopravních prostředků, nakládání s penězi a telefonování.
Tab. 2 Test instrumentálních všedních činností – podle Lawtona (IADL – Instrumental Activity Daily Living) (Topinková, 2005)
NahoruFunkční míra nezávislosti – (FIM)
Tuto škálu vytvořil Granger a kol. v roce 1986. Je to škála mezinárodně akceptovaná, vycházející z Barthelové testu a je mírou, která hodnotí fyzickou a kognitivní disabilitu. Měří to, co pacient zvládne, bez…