Úřady už od poloviny příštího roku získají větší možnosti, jak omezit byznys s nelegálními domovy důchodců, ve kterých je špatná péče. Nově už se provozovatelé „domů hrůzy“ nevyhnou kontrole a hrozí jim až dvoumilionová pokuta, schválila vláda na svém pondělním jednání.
„Novela zavádí oprávnění krajských úřadů provádět kontrolu i v zařízeních, která poskytují sociální služby bez oprávnění,“ potvrdila ministryně Michaela Marksová.
Českem v posledních letech otřáslo několik případů nelegálních domovů, ve kterých důchodci živořili v nedůstojných podmínkách. V pražském domově Petruška provozovatelé okradli klientku o životní úspory, v přerovské ubytovně zase senioři žili ve špíně, bez lékařské péče a prakticky o hladu. Na špatné podmínky v podobných zařízeních několikrát upozornila i ombudsmanka.
Sedmdesát domovů bez povolení
V březnu letošního roku kraje evidovaly sedmdesát domovů pro seniory nebo dlouhodobě nemocné bez potřebného povolení. Úřady přitom mají jen omezenou možnost, jak zjistit, co se v takových zařízeních děje - ze zákona totiž smí kontrolovat pouze zařízení, která mají potřebné povolení provozovat sociální služby.
I když je na nelegální domov někdo upozorní, jen těžko pak shánějí důkazy.
„Obstarávání důkazů o činnosti poskytovatelů nelegálních sociálních služeb je velmi obtížné, prodlužuje se doba, kdy jsou uživatelé těchto služeb vystaveni špatnému zacházení a v některých případech se nelegální činnost ani nepodaří prokázat,“ vysvětluje ministerstvo v důvodové zprávě.
To by se ale mělo změnit - ministerstvo práce a sociálních věcí navrhlo, aby krajské úřady dostaly nové pravomoci. Kontrola tak bude moci přijít kamkoli, ovšem jen na základě podezření.
„Samozřejmě zjištění nebo podnět může přijít odkudkoli, avšak vždy se musí jednat o to, že subjekt je „podezřelý“…